הצעד הנכון - בית-הספר לריקודים סלוניים ולטיניים
 
התקשרו עכשיו!  052-8776659
לימוד מקצועי - יחס אישי - תוצאות מהירות
 
 

השפעת הריקוד על הבריאות הפיזית והנפשית

הריקוד ישנו מאז קיומו של האדם. עוד משחר ההיסטוריה בני אדם רקדו ריקודי טקסים שונים או על מנת להתחמם מסביב למדורה. מאז ועד היום התפתחו סוגים וסגנונות שונים של ריקודים, כגון ריקוד חופשי (פריסטייל) המתקיים כריקוד פרטני או בקבוצות, וגם ריקודי זוגות שונים המאפיינים עמים שונים ותקופות שונות, זאת לשמיעת סוגי מוזיקה מגוונים.

ידוע כי לריקוד יתרונות רבים. עצם שמיעת מוזיקה והמצאות בתנועה כבר עושה טוב לגוף ואף לנפש. נמצא כי הריקוד ממריץ את פעילות הלב, מעלה דופק ומפעיל את השרירים. במידה ורוקדים פעמיים בשבוע לפחות, הריקוד יכול להחשב כאימון גופני. הריקוד תורם לשיפור הקואורדינציה בכך שהוא מאלץ אותנו להפעיל מספר איברים בו זמנית ולהחליף תנועות גם בידיים וגם ברגליים בו זמנית. כמו-כן מצב זה תורם לאימוץ המוח מכיוון שהוא מצריך חשיבה מתמדת על התנועות.

ריקוד הוא פעילות גופנית ייחודית ביותר בכל הקשור לעניין שיווי המשקל. ריקוד לאורך זמן תורם ליציבה נכונה ולשיפור שיווי המשקל כאשר קיימת מודעות למנח הרגליים, הידיים, הגב והגוף כולו בעת הריקוד. בדרך כלל הריקוד מצריך גוף זקוף, כך אנו נראים במיטבנו כאשר אנו רוקדים. בנוסף, הריקוד מפעיל ומאמץ את שרירי הרגליים, הידיים והבטן מה שתורם לחיזוק הגוף. בחיי היומיום רוב התנועות אותן אנו מבצעים הנן כאשר הגוף נע בכיוון אחד. לעומת זאת בריקוד, אנו מסובבים את הגוף לכיוונים שונים, כך שנוצר מצב בו מופעלים שרירים אחרים כגון האגן. השרירים מתאמצים במספר כיוונים. כך נוצר מצב בו השרירים מתחזקים באופן שונה מאשר בהליכה, עליה במדרגות או רכיבה על אופניים.

בניגוד לענפי ספורט אחרים המצריכים מאמץ גופני ניכר, ריקוד אפשר לבצע גם בתנועות עדינות ומתונות יותר, ולכן הוא יכול להתאים גם לאנשים מבוגרים או לאנשים עם מוגבלויות מסוימות.

מחקרים רבים כבר הראו עד כמה ריקוד משפר את תפקוד המוח, בנוסף, ובניגוד לסגנונות אחרים של אימונים גופניים, הריקוד עוזר לשפר את שיווי המשקל לא רק בגלל חיזוק השרירים, אלא גם בזכות היכולת של המוח להאזין לקצב ולהתאים את תנועת הגוף אליו ולכן מהווה אתגר עבור המוח.

נמצא כי הריקוד משפר את מצב הרוח ומאפשר להשתחרר מלחצים וחרדות. בפעילות של ריקוד רמת הלחץ יורדת ומופיעים פחות תסמינים שקשורים לחרדה ולדיכאון. בנוסף לכל, הריקוד עוזר לחזק את הביטחון העצמי ומשפר גם את הדימוי העצמי.

עולם הרפואה ממליץ על פעילות גופנית למניעת מחלות ומחקרים מראים שריקודים עוזרים גם הם בשיפור מערכות הדם, בניקוי רעלים, בירידה במשקל, בהשפעה חיובית על לחץ הדם והכולסטרול, שיפור פעילות הלב ועוד. בעקבות ההבנה הגוברת לסגולות הריקוד, אנשים רבים בוחרים בחוגי ריקוד לא רק למטרת אמנות אלא גם כתחביב ואמצעי לירידה במשקל, שמירה על הכושר גופני והבריאות.

כאשר לומדים צעדים חדשים יוצרים קשרים חדשים במוח, מחזקים את החשיבה והזיכרון ועובדים על הקואורדינאציה. הקואורדינציה מחזקת את הקשר בין התנועתיות לבין המוח. עם הזמן, מצטבר בזיכרון מאגר גדול וזמין של רצפים של תנועות.

יתרון נוסף הוא העובדה שהריקוד נעשה בקבוצה עם חברים ושותפים. נכון שאפשר לרקוד לבד בבית, זה נעים ונותן השראה. אבל, מהות הריקוד היא בקבוצה ובחברה. הריקוד המשותף מקרב בין אנשים ומחבר בין כל הרוקדים. הוא משמר ומרחיב את המעגלים החברתיים של האדם. הריקוד מהווה פעילות חברתית ללא מגבלה של גיל. זוהי פעילות חברתית נהדרת שיכולה לחזק קשרים ולייצר הנאה משותפת בדרך נפלאה.

 רבים מאתנו מבלים חלק ניכר מיומם מול מסך המחשב. בשפה המקצועית מכנים זאת "אורח חיים יושבני". לכן כדאי לעיתים לנסות לשים מוזיקה ולרקוד בבית ולא משנה מה סוג המוזיקה.

ואכן, ההבנה האינטואיטיבית הזו מגובה גם במחקרים מהשנים האחרונות, שמוצאים שוב ושוב כי למוזיקה ולריקוד השפעה ישירה על מצב הרוח, על המוח ועל כישורים קוגניטיביים. כמו ריכוז, למידה וקריאה מחקרים מחזקים את הקשר שבין לימוד הריקוד ובין שיפור יכולות המדע והרפואה, כאמור, למדו להכיר ביכולת של המוח להשתנות, ולהיענות לאתגרים בכל גיל. המחקרים וההוויה לא מותירים מקום לספק ונראה שיש הרבה מה להרוויח מאימוץ של ריקוד כאורח חיים.

קרן קולן
הכותבת היא רקדנית, כוריאוגרפית ומלמדת ריקוד בחיפה
מנהלת בית הספר לריקודים סלוניים ולטיניים בחיפה - הצעד הנכון.
ראו גם:
מאמר: מי מפחד ללמוד לרקוד?
... לעומת זאת, יש את אותם האנשים שבאים ואומרים: "אני ביישן; אני חסר ביטחון; אין לי קואורדינציה; יש לי שתי רגליים שמאליות; אני מקרה אבוד בתחום הריקוד" וכולי. עם אנשים אלו לפחות יש בסיס כלשהו לעבוד. ודווקא אצלם, ניתן לראות הצלחות ניכרות בסופו של תהליך הלימוד.
 
 


Valid CSS3